Kot syberyjski

Kot syberyjski jest to rasa kota, którą zalicza się do półdługowłosych kotów pochodzących z Syberii. Rasa ta została zarejestrowana w FIFe dopiero w roku 1998, a obecnie koty syberyjskie uznawane są za bliźniaczą rasę Neva Masquerade.

Krótka historia rasy

Kot syberyjski

Rasa kota syberyjskiego uznawana jest za rasę w pełni naturalnie ukształtowaną, to znaczy, że ewolucja tych kotów przebiegała bez ingerencji człowieka. Koty syberyjskie oficjalnie pojawiły się w XVII wieku, lecz niektóre źródła podają, że mogły one występować już w wieku XI.

Koty syberyjskie jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Syberii, właśnie dlatego stały się najczęściej hodowanymi kotami domowymi w Rosji. Na Zachodzie rasę kotów syberyjskich upowszechniono dopiero po upadku ZSSR. W Polsce po raz pierwszy kot syberyjski pojawił się w roku 1998.

Charakter

Koty syberyjskie cechują się tym, że są bardzo ruchliwe, żywiołowe, mają temperament, a ponadto są bardzo przyjacielskie i lubią darzyć człowieka uczuciem. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są niezwykle spokojne, nie ma w nich agresji, a co równie ważne, nie skłaniają się one ku niszczeniu rzeczy. Właśnie dlatego kot syberyjski stał się doskonałym zwierzęciem domowym, który jest niezwykle towarzyski, bezproblemowy i niezależny.

Wygląd kotów syberyjskich

Kot syberyjski

Koty syberyjskie mają szerokie uszy, które są ciekawe szczególnie ze względu na wystające z nich pędzelki. Oczy u kotów tej rasy są lekko skośne, a na tylnych łapach posiadają portki.

Głowa kotów syberyjskich jest lekko zaokrąglona, lecz dłuższa, a ich nos dosyć szeroki. Nogi są średniej długości, proporcjonalne do tułowia, natomiast łapki są duże, okrągłe, z pędzelkami  między palcami. Ogon kota syberyjskiego jest szeroki, zwężający się na końcu, puszysty, z gęstą sierścią.

Futerko kotów tej rasy jest błyszczące, nieprzemakalne, bardzo gęste. Dzieli się ono obecnie na dwie odmiany kolorystyczne kotów: klasyczne oraz Neva Masquerade. U klasycznych kotów kolorystycznych, występują wszystkie kolory oprócz czekoladowego, liliowego oraz cynamonowego. Umaszczenie u kotów Neva Masquerade to maska, łapy, ogon, uszy.

 

Pytania o koty Neva Masquerade: +48 603 267 996

 

#catsforsale #nevamasquerade #siberiancat #KatzenZumVerkauf #кошкинапродажу #chatsàvendre #猫待售 #gattiinvendita #ventadegatos #قطط للبيع